GPS-tallennin kaupungissa

Kuten tiedettyä, taksia tulee välillä suhattua. Kerran nappasin sitten gps-vastaanottimen ja N73ssa olevan sport’s trackerin mukaan töihin. Ja tällaista jälkeä tuli.

Tarkempi matkasuunnitelma

Alkaa selviämään aikataulut sun muut pikkuhiljaa, tykkään itse että asiat on mahdollisimman ajoissa selvänä.

Lentoaikataulut ovat seuraavat:

21.1.2008 Maanantai

  1. 14:30 – 15:20 Jyväskylä -> Helsinki FC0154 (finncomm) / vaihtoaikaa 1h 45min
  2. 17:05 – 18:40 Helsinki -> Frankfurt AY825 (finnair) / vaihtoaikaa 3h 30min
  3. 22:10 – 07:10+1 Frankfurt -> Abu Dhabi EY008 (etihad) / vaihtoaikaa 2h 45min
  4. 09:55 – 18:45 Abu Dhabi -> Bangkok EY408 (etihad)

Matkustusaika kaikenkaikkiaan huitelee jossain 23 tunnin liepeillä jos en nyt ihan väärin laskenut.

Ei sinne voi asumaankaan jäädä joten alla paluu:

7.2.2008 Torstai

  1. 20:10 – 23:45 Bangkok -> Abu Dhabi EY401 (etihad) / vaihtoaikaa 2h 10min
  2. 01:55 – 05:40 Abu Dhabi -> München EY005 (etihad) / vaihtoaikaa 2h 00min
  3. 07:40 – 11:10 München -> Helsinki AY810 (finnair) / vaihtoaikaa 3h 45min
  4. 14:55 – 15:45 Helsinki -> Jyväskylä FC0147 (finncomm)

Matkustusaika toiseenkin suuntaan n. 23 tuntia.

Jyväskylä-Helsinki välin lennot ovat nk. halpalentoja eikä synkronissa muiden kanssa joten varasin tuohon paluuseen vähän extra-aikaa mikäli muut lennot eivät olisikaan ihan aikataulussaan.

Lipuille hintaa tuli kaikkineen 940e, tällä hetkellä halvin finnairin lento Jyväskylä-Helsinki-Bangkok menopaluuna 1429e, koen lähes 500e säästön pidentyneen matka-ajan väärtiksi. Tosin eipä tuosta nyt pahemmin finnairin pisteitäkään tule.

Kohteista Thaimaassa en ole päättänyt vielä, mutta eipä niillä hotellin varaamisilla niin kiirus ole.